-
Senior Member
 Originally Posted by djunkie
I only know how to make it in big batches. Usually use 2-3lbs of shrimp as well. I don't make it very often cause it ends up costing me like $100 to make it. It gets dispersed among my whole family. They're always bugging me to make it. Funny though, they never wanna pitch in for the cost.
Yup, same here, it makes a huge bowl, just like you have, a large stainless bowl.
Cost....let's see
Shrimp is insane right now, I saw it at 18.99 for 21/25. Even then, I chop the cooked shrimp in half. Trust me, shelling 30/40 count shrimp (so you can put them in whole) suck ass; it's easier and quicker to buy them largee and cut them.
So let's figure 2.5 lbs shrimp $47.50
Large can of clams $7
Fake crab meat is cheap $6
6 Avocados $6
6 Cucumbers $6
Chilis, all, $3
Cilantro .79
Tomatoes $4 for vine ripened
Onion $1
Ketchup $3.50
Lemons would cost you $6/$4.50 for limes, or $3 for bottled lemon juice
$90.79
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The only two things in life that make it worth livin' - is guitars that tune good, and firm feelin' women -Waylon

Posting Permissions
- You may not post new threads
- You may not post replies
- You may not post attachments
- You may not edit your posts
-
Forum Rules
All times are GMT -7. The time now is 02:49 AM.
vBulletin Skin By: PurevB.com
|
Bookmarks